Zagłada zespołu sztabowego NZW ,,Noc'' ( ,,Tatry'')
Amnestia z 1947 r. nie zakończyła podziemnej działalności niepodległościowej na terenie powiatu pułtuskiego ( ROAK, WiN). Po 1947 r. istotną rolę organizatorską odegrały tu jednak ośrodki oporu spod znaku NZW wywodzące się z sąsiednich powiatów - ciechanowskiego i ostrowskiego. Natomiast rodzimym (pułtuskim) ośrodkiem oporu przeciw niechcianej władzy stał się tu lokalny ośrodek partyzancki dowodzony przez Jana Kmiołka ,,Wira'', który jeszcze przez 5 lat, do jesieni 1951 r., dawał się we znaki komunistom. Podległa mu grupa wykonała w latach 1947-1951 blisko 100 różnego rodzaju wystąpień zbrojnych. W 4 PUBP ( Pułtusk, Ostrów Mazowiecka, Maków Mazowiecki, Ostrołęka) założono przeciwko grupie Jana Kmiołka odrębne rozpracowania operacyjne.
W sferze zainteresowania bezpieki pozostawał jednak także faktyczny kreator funkcjonowania grupy - Zygmunt Dąbkowski 1 . Do rozgrywki przeciwko niemu wykorzystano kilku agentów, spośród których część wywodziła się z szeregów AK-ROAK-WiN. Jeden z nich w połowie 1949 r. ustalił jego miejsce pobytu.
12 czerwca 1949 r. trzyosobowy zespół sztabowy KP ,,Noc'' ( ,,Tatry'') został zlokalizowany przez agenturę na kwaterze w kolonii Zamłynie pod Długosiodłem i otoczony przez silną grupę operacyjną UB i KBW, która rozciągnęła wokół jego miejsca postoju 3 linie okrążenia. Podczas próby przebicia się przez zagony młodego zboża partyzanci, ostrzeliwani ogniem broni maszynowej i obrzuceni granatami przez ubowców, zostali ranni. Ostrzeliwali się jeszcze przez jakiś czas, po czym, nie chcąc wpaść w ręce bezpieki, ostatnie kule przeznaczyli dla siebie. Polegli wówczas: Zygmunt Dąbkowski ,,Wstęga'', ,,Wojtek'', Bolesław Kulesza ,,Pomsta'' 2 , Kazimierz Ampulski ,,Tęcza'' 3 .
(Fotografia pośmiertna Zygmunta Dąbkowskiego wykonana przez funkcjonariuszy UBP po walce 12 czerwca 1949 r. pod Długosiodłem)
Jan Kmiołek podjął intensywne śledztwo, mające na celu ustalenie przyczyn ,,wpadki'' swego organizacyjnego przełożonego. Nie do końca wyjaśniona pozostaje rola odegrana w tragedii pod Zamłyniem przez pochodzącego z tej miejscowości ,,Kruczka'' (NN). Jan Kmiołek właśnie jego winił za ,,wpadkę'' Dąbkowskiego i towarzyszy. Podjął decyzję o likwidacji ,,Kruczka'' i wysyłał patrole, które na niego ,,polowały''. Przed niechybną śmiercią uchroniła go ucieczka na Ziemie Odzyskane.(Opracowano na podstawie ,,Mazowsze i Podlasie w ogniu 1944-1956, powiat Pułtusk'', IPN )
(Zygmunt Dąbkowski ,,Orka'', ,,Krym'', ''Wstęga'' - fot. z 1945 r. )
3 Ampulski Kazimierz ,,Benek'' , ,,Tęcza'', ur. 2 stycznia 1928 r. w m. Rząśnik, gm. Wyszków. Od 1946 r. w WiN, a po ujawnieniu się w 1947 r. rozpoczął działalność w oddziale Kmiołka i NZW. Poległ 12 czerwca 1949 r. Powrót
< Powrót do strony głównej >
a