27 czerwca 2011 r., w Integracyjnym Centrum Dydaktyczno-Sportowym im. Jana Pawła II w Łomiankach, o godz. 19.00, odbyło się spotkanie poświęcone żołnierzom II konspracji, którzy w latach 1943 - 1963 walczyli z sowieckim okupantem i ich ,,polską'' agenturą. Gościem honorowym był ppor. Leszek Mroczkowski, żołnierz WiN, więzień stalinowski, obecnie v-ce prezes Grupy AK ,,Kampinos''. Wśród przybyłych, wraz z ppor. Leszkiem Mroczkowskim, gości byli Antonina Komorowska - sekretarz Grupy AK ,,Kampinos'', rotm. Zygfryd Bernard- żołnierz Zgrupowania AK ,,Kampinos'', Henryk Ratyński - historyk Zgrupowania AK ,,Kampinos'', Stanisław Piotrkowski - żołnierz AK oraz Zbigniew Michalec - v-ce prezes Młodzieżowej Grupy AK ,,Kampinos''.

Na spotkanie przybyli również zaproszeni przez nasze Stowarzyszenie przedstawiciele Stowarzyszenia Solidarni 2010 - Paweł Hermanowski i Szymon Sikora.

Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z Klubem Gazety Polskiej w Łomiankach, Stowarzyszeniem Młodzieżowej Grupy AK ,,Kampinos'' oraz dzięki wielkiemu zaangażowaniu i ofiarności pana Ryszarda Tomaszewskiego. Składamy podziękowania władzom miasta Łomianki i burmistrzowi panu Tomaszowi Dąbrowskiemu, synowi Henryka Dąbrowskiego ps. ,,Wnuk'' - żołnierza ROAK i NZW, aresztowanego po bitwie pod Sinogóra 12 II 1949 r. i skazanego we wrześniu 1949 r., jako niepełnoletniego, na 10 lat więzienia. W trakcie bitwy pod Sinogórą poległo 7 żołnierzy NZW, 4 dostało się do niewoli (trzej z nich zostali później zamordowani 29 III 1950 r.).

Przed rozpoczęciem oficjalnego spotkania, gdy przybywały kolejne grupy gości, uruchomiona została prezentacja ukazująca na slajdach oddziały podziemia niepodległościowego oraz zdjęcia zabitych w walkach Powstańców, które komuniści - podobnie jak hitlerowcy - robili poległym i zamordowanym. W tle słychać było utwory zespołu De Press z płyty ,,Myśmy Rebelianci''. W spotkaniu udział wzięło ok. 250 osób.

Spotkanie prowadził przedstawiciel naszego Stowarzyszenia, Paweł Kołkiewicz. Na wstępie w kilku zdaniach wyjaśnił przybyłym osobom dlaczego nasze Stowarzyszenie zajmuje się m.in. prowadzeniem spotkań przywracających pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Nawiązując do historii powstania Solidarności Walczącej w 1982 r. we Wrocławiu wspomniał o etosie Armii Krajowej i innych formacji podziemia antykomunistycznego i niepodległosciowego które było fundamentem więzi ideowych dla wielu członków SW. Nawiązując do wydarzeń z okresu stanu wojennego przypomniał, że warszawski oddział Solidarności Walczącej powstał właśnie w Łomiankach, w połowie lat 80.-tych. Jego założycielami byli miszkańcy Łomianek, dzisiejsi członkowie naszego Stowarzyszenia: Tomasz Szostek, Adam Cymborski i Jacek Guzowski.

W trakcie 30 minutowej prezentacji przedstawił zakres i skalę Powstania Antykomunistycznego na ziemiach polskich po wkroczeniu Armii Czerwonej i zainstalowaniu sowieckiej agentury w postaci rządu komunistów. Wspomniał o terrorze i represjach komunistów w stosunku do ludności cywilnej wspierajacej Powstańców, ostatnich żołnierzach walczących do połowy lat 50.-tych ub. wieku, śmierci Józefa Franczaka ,,Lalusia'' poległego 21 X 1963 r., o żołnierzach, którzy opuszczali komunistyczne więzienia na poczatku lat 70.tych ub. wieku! Po prezentacji przybyłe osoby obejrzeły film dokumentalny Fundacji Filmowej AK ,,Żołnierze Wyklęci'' po projekcji którego odbyło się spotkanie z ppor. Leszkiem Mroczkowski. Wspominał On swoje początki w Zrzeszeniu WiN, działalność w grupie specjalnej odpowiedzialnej za przerzut zarówno żołnierzy jak i osób cywilnych przez granice na Zachód. Niezwykle żywo i gorącymi brawami publiczność reagowała na wiersze ppor. Mroczkowskiego. Jeden z wierszy odczytał młody żołnierz z Młodzieżowej Grupy AK ,,Kampinos''. Spotkanie trwało ponad 2 godziny. Przybyłym gościom rozdaliśmy kilkaset sztuk ,,Alternatywy'' numerów od marcowego do czerwcowego o Żołnierzach Wyklętych. Dla młodego pokolenia Polaków, tym którzy przybyli na spotkanie, ofiarowaliśmy w prezencie biuletyny IPN o Grudniu 1970 r. na Wybrzeżu oraz książki o Solidarności Walczącej.

Przed rozpoczęciem spotkania

(...) Święcie będziemy stać na straży wolności i suwerenności Polski i nie wyjdziemy dotąd z lasu, dopóki choć jeden Sowiet będzie deptał Polską Ziemię. (...)

6 Wileńska Brygada AK kpt. ,,Młota''

Relacja ze spotkania w Łomiankach na stronie w Kalifornii, USA - czytaj...

Pokaz ,,Żołnierzy Wyklętych'' w Łomiankach ( Niezalezna.pl) - czytaj...

(foto: Niezalezna.pl)

Zapraszamy zainteresowane szkoły, organizacje, stowarzyszenia, kluby do kontaktowania się z nami w przypadku Państwa zainteresowania odnośnie przeprowadzenia podobnego spotkania dla Was i Waszych gości. Nie dajmy zginąć pamięci o naszych bohaterach skazywanych na pogardę i zapomnienie przez komunistów i postkomunistyczne ,,elity'' III RP po 1989 r. Kontakt z nami - tutaj...


Zobacz również:
  • Spotkanie w Milanówku 18 listopada 2011 r. poświęcone ,,Żołnierzom Wyklętym'' - zobacz...
  • Spotkanie w Błoniu 4 czerwca 2011 r. poświęcone ,,Żołnierzom Wyklętym'' - zobacz...
  • Nasza strona poświęcona tematyce ,,Żołnierzy Wyklętych'', materiały do pobrania ( pliki pdf), filmy, linki do innych stron - zobacz...
  • Wydania ,,Alternatywy'', naszego biuletynu z roku 2011 , poświęcone pamięci o Żołnierzach Wyklętych - zobacz...
  • Polskie miesiące - kalendarium oraz dotychczas opracowane sylwetki Żołnierzy Wykletych oraz oddziałów podziemia antykomunistycznego 1943-1964 - zobacz...
  • Grupa AK ,,Kampinos'' - zobacz...
  • "ŚLADAMI BITEW PARTYZANCKICH II WOJNY ŚWIATOWEJ. Przyjazd do Polski kombatantów AK z terenu Białorusi" w dniach 21-27.05.2011r. - zobacz...

 

Powrót do strony głównej Stowarzyszenia

Powrót do strony głównej