Powrót do poprzedniej strony

 

Opinie, komentarze, uwagi

'Nie pozwólmy umrzeć poległym''

Jest coś w nas, lub przynajmniej w wielu z nas, że każdego roku , w okresie 1-go i 2-go listopada przemierzamy niekiedy dziesiątki, setki kilometrów aby stanąć przed grobami naszych najbliższych. Wierzący i niewierzący, pochylamy głowy nad grobami , wspominamy zmarłych z naszych rodzin. Czasem, zapewne niektórzy z nas, przechodząc obok innych grobów, może zatrzymujemy się na krótką chwilę przed tymi grobami, na których wyryte napisy wywołują w nas chwilę zadumy, grobami imiennych i bezimiennych bohaterów walk o Wolną Polskę. Grobami powstańców z XIX w., żołnierzy 1920 roku, Września, okupacji niemieckiej i radzieckiej. Może gdzie niegdzie ktoś trafi na groby ''Żołnierzy Wyklętych'', lecz tych jest mało. Mordowani skrytobójczo strzałem w tył głowy, nie mają swoich grobów. W większości spoczywają w masowych, nieznanych mogiłach.

Zbliża sie kolejna rocznica 13 grudnia 1981 roku. 27 rocznica. Wiele już napisano na ten temat. Dla jednych nic nie znacząca data, dla innych wciąż żywe wydarzenia tamtych lat. Data, która zmienila wielu z nas, hańba i chwała , wielkość i nicość. Jak śpiewał Jan Krzysztof Kelus ''nie ważne kiedy, ważne jaki wyjdę''. Jacy wyszliśmy z tych lat zmagań - odpowiedzmy sobie sami.

13 grudnia - dla wielu data, która była początkiem Ich końca. I o nich pamiętajmy, i o nich piszę. O tych nieznanych i znanych z imienia. Zastrzelonych i zamordowanych ofiarach systemu komunistycznego. Tych którzy oddali życie abyśmy dziś mogli żyć w Wolnej Polsce. Może dla niektórych nie jest taka jaką byśmy Ją chcieli widzieć, gdzie wciąż kaci mają się lepiej niż ich ofiary - ale jest ta Polska.

Zatrzymajmy się na chwilę w pogoni za prezentami świątecznymi, przed kolejną wypłatą z bankomatu, odebraniem dzwoniącego telefonu komórkowego, włączeniem komputera i w tym dniu pomyślmy o tych , którzy oddali życie i za nas. Jesteśmy chyba im to winni ? Taką odrobinę pamięci. Może to trudno zrozumieć, ale oni oddali życie aby każdy z nas mógł żyć godnie.

Paweł Kołkiewicz

Zobacz niepełną listę ofiar represji komunistycznych 1981 - 1989 .

 

a